Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Kaszuby Nordowe - Kraina niezapomnianych wrażeń.

01 marzec 2010r.

Półwysep. Wędrując po Kaszubach Północnych stwierdzamy, że trudno o bardziej zróżnicowany krajobrazowo i przyrodniczo region, gdzie wciąż żywa pozostaje kultura odwiecznych jej mieszkańców. O atrakcyjności zakątków tego miejsca decyduje nie tylko oblany wodami Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej Półwysep Helski, ale także mocno zróżnicowane krajobrazowo tereny całego Pobrzeża Kaszubskiego. W piękne słoneczne dni, szerokie i piaszczyste plaże zapełniają się letnikami, zażywającymi na przemian wodnych i słonecznych kąpieli.


Okolice Koczały,Przechlewa i Rzecznicy

24 lipiec 2013r.

OKOLICE KOCZAŁY, PRZECHLEWA I RZECZENICY Trzy gminy leżące wzdłuż górnego biegu Brdy stanowią centralną i północno-zachodnią część powiatu. Zapewne około 2/3 powierzchni zajmują tu łasy, stanowiące przedłużenie w kierunku zachodnim Borów Tucholskich. N/e ma tu, jak gdzie indziej, typowych dla Kaszub "pustek", czy// pojedynczych samotnych gospodarstw położonych w oddaleniu od wsi.


Okolice Debrzna i Czarnego

24 lipiec 2013r.

OKOLICE DEBRZNA I CZARNEGO Południowo-Zachodnia część powiatu człuchowskiego w czasach historycznych nigdy nie była zamieszkana przez zwartą grupę ludności kaszubskiej. Od podboju nadnoteckich rubieży Pomorza przez książąt piastowskich i przeprowadzonej tam kolonizacji okolice te związane były przede wszystkim z Poznaniem, a teren ten zwyczajowo zwano Krajną. Ani dziś, ani w przeszłości jednak określeniem tym nie obejmowano już okolic Debrzna.


Zwiedzamy Debrzno

24 lipiec 2013r.

ZWIEDZAMY DEBRZNO Położenie ulic w centrum zachował się w niezmienionym od wieków układzie. Przyjeżdżający do Debrzna ze względu na wielkość miasta i oznakowanie nie powinni mieć większych problemów z poruszaniem się tu. Zniszczenia w 1945 roku nie pozbawiły miasta wszystkich zabytków. Niestety, po wojnie w miejscu większości kamieniczek pobudowano bloki i klockowate obiekty handlowo-usługowe.


Czarne

24 lipiec 2013r.

CZARNE Małe, od zawsze pograniczne miasteczko nad Czernicą, otaczają rozległe sosnowe lasy. Czas biegnie tu wolno, zakłócany tragicznymi wydarzeniami, takimi jak choćby walna bitwa polsko-szwedzka w 1629 roku, rebelia w tutejszym więzieniu w 1989 roku czy głośny wiosną 2005 roku konflikt między mieszkańcami a proboszczem (który usunął z kościoła portret Jana Pawła II). Położenie na uboczu wiele razy wpływało na dzieje Czarnego - tu wszak znajdował się słynny obóz jeniecki Hammerstein, a dziś działa znane w Polsce więzienie. Wiem, że nie brzmi to może zbyt zachęcająco, ale nakłaniam do odwiedzenia Czarnego (i okolic).


Okolice Czarnego

24 lipiec 2013r.

OKOLICE CZARNEGO Rezerwat cisów Cisy nad Czarnem położony jest aż 5 km na północ od Czarnego, jednak warto o nim wspomnieć ze względu na ciekawą roślinność. Najbardziej znanym rezerwatem cisów na Pomorzu jest co prawda Wierzchlas, ale i tu znajduje się pokaźna populacja tych rzadkich i długowiecznych drzew.