wczasy, wakacje, urlop
08 luty 2010r.
Piękne piaszczyste plaże... Romantyczne zachody słońca... Orzeźwiające kąpiele morskie... Piękne opalone słońcem ciała... To tylko niektóre atrakcje polskich, nadmorskich kurortów wypoczynkowych. Władysławowo, Kołobrzeg, Ustka, Jastarnia, Łeba - letnią porą tu odpoczywa Polska!
29 marzec 2010r.
Zaproszenie do Helu! Pomimo dużej liczby turystów odwiedzających Hel każdego roku, o czym świadczy gorączkowa atmosfera przepełnionych miejskich pasaży, otaczająca przyroda gwarantuje niezmącony spokój.
08 kwiecień 2010r.
Od jakiegoś czasu, coraz więcej osób, zamiast wypoczynku w największych miastach nadmorskich, zdecydowanie woli wybrać mały kurort. Zwłaszcza, że tego typu kurortów mamy coraz więcej i cieszą się one sporą popularnością wśród turystów. Mają one także wiele zalet, które zauważają z pewnością ci, dla których podczas urlopu liczy się przede wszystkim cisza oraz spokój. W większych kurortach na plażach często panuje tłok, a w centrum miasta zetkniemy się z gwarem i hałasem.
10 kwiecień 2010r.
Ustka, obok Łeba, Jarosławca i Rowów, jest jedną z piękniejszych polskich miejscowości nadmorskich, którą warto odwiedzić podczas wypoczynku nad morzem. Jeszcze do niedawna nie była tak znanym kurortem, dziś natomiast cieszy się sporą popularnością wśród zwiedzających. Odwiedza ją wielu turystów, zarówno z naszego kraju, jak i zza granicy. Wiele osób przyciąga tutaj z pewnością cicha i spokojna okolica, w której doskonale można odpocząć od zgiełku i wielkomiejskiego gwaru.
15 wrzesień 2010r.
Wycieczki w okolice UstkiPrzewłoka — 3 km na wschód od Ustki. Stara osada z XV wieku o kształcie ulicówki, przy której zachowały się stare budynki szkieletowe. We wsi znajduje się kemping i schronisko młodzieżowe. Wytowno — 8 km na wschód od Ustki. Wieś do dziś zachowała owalnicowy układ ulic. Znana ze starych chałup szkieletowych wypełnionych gliną^ często krytych strzechą. W miejscowym kościele z XV wieku z gotycką wieżą znajduje się wyposażenie barokowe (ołtarz, ambona i epitafium) z XVII wieku oraz trzy rzeźby gotyckie m. in. Madonna z Dzieciątkiem z około 1400 roku. W otoczeniu dawnego dworu, dziś ośrodka kolonijnego znajduje się park z ciekawym choć mocno zniszczonym drzewostanem i rów dawnej fosy. Warto również zatrzymać się przy budynku bramnym, z roku 1774 z zachowanym zespołem bramnym, pozostałościach dawnej obory z resztkami drewnianej galerii spichrzowego piętra. Przed zagrodą rośnie stary dąb o obwodzie blisko 5 m.
28 sierpień 2010r.
W historii Bałtyku wyróżnia się cztery okresy. Kilkanaście tysięcy lat p.n.e., gdy grube warstwy lodu stopniały na terenie Polski a pokrywały jeszcze całą Skandynawię, utworzyło się tzw. Bałtyckie Jezioro Zaporowe. Ok. 8000 lat p.n.e. to pierwotne jezioro połączyło się z Morzem Północnym w wyniku czego zmieniły się zasadniczo warunki biologiczne, pojawiła się fauna i flora typowo arktyczna, Okr^s ten nazywamy okresem Morza Yoldiowego. Po ok. 1000 lat, w wyniku podniesienia się lądu obecnej Finlandii i południowej Szwecji, morze stało się znów zbiornikiem zamkniętym, coraz bardziej wysłodzonym. Od nazwy charakterystycznych form zwierzęcych żyjących wówczas w tym zbiorniku wodnym pochodzi nazwa — Jezioro Ancylusowe. Czwarty okres — Morza Litorynowego, zadecydował o charakterze dzisiejszego Bałtyku. Na zachodzie powstała łączność przez Kattegat i Skagerrak z Morzem Północnym. Morze Litorynowe było bardziej zasolone od dzisiejszego (ok. 5—6%o), znacznie cieplejsze były też jego wody. Ostatecznie przekształciło się ono w zbiornik wód słonawych podlegający wpływom oceanicznym i kontynentalnym.
01 wrzesień 2010r.
Historia rozwoju uzdrowiska Swą bogatą przyszłość uzdrowiskową Kołobrzeg rozpoczął bardzo skromnie od założenia zakładu kąpieli morskich w 1803 r. W krótkim czasie powstały dwa dalsze zakłady kąpielowe. Były to wygrodzone odcinki plaży posiadające indywidualne szatnie oraz wygrodzone odcinki morza w postaci basenów, ograniczonych drewnianymi pomostami. Każdy z tych zakładów przeznaczony był oddzielnie dla pań i panów oraz dla rodzin.