Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Wypoczynek na Pomorzu

09 kwietnia 2010r.

Wypoczynek na Pomorzu może być bardzo różnorodny. Wszystko zależy w głównej mierze od tego, co kto lubi i jak zamierza spędzać wolny czas. Ponieważ nad Bałtykiem, możliwości spędzania wolnego czasu jest bardzo wiele, stąd też tak wielu turystów decyduje się na urlop właśnie nad Morzem Bałtyckim.


Warnowo

06 czerwca 2012r.

WARNOWO 6 km od Międzyzdrojów Wieś położona przy linii kolejowej, nad jez. Warnowo i Rabiąż. Na półwyspie wrzynającym się w jez. Czajcze bardzo dobrze zachowało się stożkowe grodzisko z XI - XII w. Wokół rosną liczne, stare daglezje. Przy północnym cyplu, w wodzie leży duży głaz narzutowy "Wydrzy Głaz" (obw. 8,1 m, nad wodę wystaje 1,1 m) z którym łączy się legenda o wygrzewających się na słońcu wydrach, które upodobały sobie to miejsce. W pobliżu leśniczówki rośnie żywotnik olbrzymi o obw. 410 cm (zaliczany do najgrubszych i najpiękniejszych drzew tego gatunku w Polsce). Jezioro Warnowo, pow. 30 ha, maksymalna głębokość 4,5 m. Brzegi muliste, trudno dostępne.


Okolice Koczały,Przechlewa i Rzecznicy

24 lipca 2013r.

OKOLICE KOCZAŁY, PRZECHLEWA I RZECZENICY Trzy gminy leżące wzdłuż górnego biegu Brdy stanowią centralną i północno-zachodnią część powiatu. Zapewne około 2/3 powierzchni zajmują tu łasy, stanowiące przedłużenie w kierunku zachodnim Borów Tucholskich. N/e ma tu, jak gdzie indziej, typowych dla Kaszub "pustek", czy// pojedynczych samotnych gospodarstw położonych w oddaleniu od wsi.


Zwiedzamy Debrzno

24 lipca 2013r.

ZWIEDZAMY DEBRZNO Położenie ulic w centrum zachował się w niezmienionym od wieków układzie. Przyjeżdżający do Debrzna ze względu na wielkość miasta i oznakowanie nie powinni mieć większych problemów z poruszaniem się tu. Zniszczenia w 1945 roku nie pozbawiły miasta wszystkich zabytków. Niestety, po wojnie w miejscu większości kamieniczek pobudowano bloki i klockowate obiekty handlowo-usługowe.


Czarne

24 lipca 2013r.

CZARNE Małe, od zawsze pograniczne miasteczko nad Czernicą, otaczają rozległe sosnowe lasy. Czas biegnie tu wolno, zakłócany tragicznymi wydarzeniami, takimi jak choćby walna bitwa polsko-szwedzka w 1629 roku, rebelia w tutejszym więzieniu w 1989 roku czy głośny wiosną 2005 roku konflikt między mieszkańcami a proboszczem (który usunął z kościoła portret Jana Pawła II). Położenie na uboczu wiele razy wpływało na dzieje Czarnego - tu wszak znajdował się słynny obóz jeniecki Hammerstein, a dziś działa znane w Polsce więzienie. Wiem, że nie brzmi to może zbyt zachęcająco, ale nakłaniam do odwiedzenia Czarnego (i okolic).


Okolice Czarnego

24 lipca 2013r.

OKOLICE CZARNEGO Rezerwat cisów Cisy nad Czarnem położony jest aż 5 km na północ od Czarnego, jednak warto o nim wspomnieć ze względu na ciekawą roślinność. Najbardziej znanym rezerwatem cisów na Pomorzu jest co prawda Wierzchlas, ale i tu znajduje się pokaźna populacja tych rzadkich i długowiecznych drzew.